Domena – co to jest, jak wybrać i gdzie kupić ?


 

Domena to inaczej adres który wpisuję się w przeglądarce internetowej i dzięki temu strona internetowa na którą wskazuję dana domena, wyświetla się na ekranie komputera. Domena jest unikalna czyli nie ma na świecie dwóch takich samych domen z tym samym rozszerzeniem np. “.pl”, z tego powodu wiele nazw jest już zajętych ale na pewno jeszcze wiele jest wolnych. Domena to niezbędny element na start gdy chcemy otworzyć Swój sklep internetowy, założyć stronę firmową lub blog.

 

Jak wybrać domenę skoro wiele nazw jest już zajętych ?

Pamiętaj aby domena była stosunkowo krótka i łatwa do zapamiętania przez klientów. Wiele tych 3-4 literowych jest już zajęta ale nie przejmuj się, klienci często trafiają bezpośrednio z linków do Twojego sklepu, które krążą w sieci np. z ruchu organicznego lub płatnych reklam google Ads. W przypadku wyboru domeny dobrze jest jednak wskazać czym konkretnie dana strona się zajmuje, podam Ci przykład. Lepiej mieć domenę dzieciecezabawki.pl niż undomon.pl pierwsza nazwa dosadnie mówi, czym dany sklep się zajmuje, natomiast druga nazwa nie mówi nam kompletnie nic.

Zauważ, że na ratunek przychodzi nam również myślnik “-” np. dzieciece-zabawki.pl , natomiast jeżeli masz możliwość wybrania nazwy bez myślnika to to zrób, niepotrzebne dodatkowe znaki tylko wydłużają nazwę i prawdopodobieństwo pomyłki przy wpisywaniu domeny przez Twojego klienta.

 

Co zrobić w przypadku jak wszystkie nazwy zbliżone są już zajęte ?

Możesz użyć nazwy opisującej Swoją firmę, przykładowo Zalando – nie kojarzy się z odzieżą na pierwszy rzut oka, natomiast brand jaki wypracował ten gigant internetowy broni się sam i myślę, że już teraz sama nazwa jest kojarzona właśnie z marką odzieżową. Gdyby nie ogromne środki przeznaczone na reklamę i budowę brandu tak “łatwo” mogło by nie być. Owszem jeżeli wszystkie nazwy zbliżone do tego czym się zajmujesz są zajęte to wybierz np. nazwę Swojej firmy tak żeby była krótka, łatwa do wymówienia i zapamiętania. Pamiętaj, że dostępne są różne końcówki czyli .pl , .com.pl , .com , .eu , więc jeżeli .pl jest zajęta zawsze możesz wybrać wolną z inną końcówką, natomiast ja bym raczej skupiał się na rozszerzeniu .pl jeżeli sprzedajemy przez sklep internetowy tylko w Polsce.

 

Gdzie najlepiej kupić domenę ?

Na Polskim rynku jest wiele dostawców domen, gdzie możesz kupić domenę do Swojego sklepu internetowego. Najlepiej wybierać tam gdzie wiesz, że firma nie zamknie się po roku a Ty nie będziesz musiał martwić się o cesje Swojej domeny do innego dostawcy. Wybierając dostawcę domeny, zawsze zwróć uwagę na cenę przedłużenia w kolejnym okresie rozliczeniowym, ponieważ czasem w pierwszym roku możesz skorzystać z oferty promocyjnej.

 


Tomasz

tomasz@nbigiof.cluster028.hosting.ovh.net